جاهای دیدنی گرجستان

معرفی کلیسای صخره ای گرجستان

قدمت این کلیسا مطابق با آثار قدیمی که در مورد آن وجود دارد نشان دهنده ی این است که کلیسا در قرن ۴ میلادی توسط ساکنان گرجستان بر روی این صخره مصنوع و آفریدگار شده است درست در زمانی که مردم در جهت و بت پرستی بودند. اما بعد از اینکه ترسایی به گرجستان آمد و مردم به این وثوق آوردند که این صخره سمبولیک از زندگی است . در مورد این که چه کسانی این کلیسا را مخلوق اند هم گفته میشه که بین قرن ۶ – ۸ توسط مرتاضان نصرانی و ملحد در بالای یک صخره بلند آفریده شد تا از آن جا به دعا و نیایش با خدا بپردازند. این کلیسا در حال حاضر برای اهالی این کشور سمبولیک از تعیش به شمار می رود و مردم مومن هستند که برخی از قطعه های طلیب اصلی مسیح در آن جا قرار دارد. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی گرجستان در مورد کلیسای صخره ای درگرجستان  بیشتر می گوییم.

معماری کلیسا

این کلیسای کوچک از سه سلول، یک خزانه شراب و دیوارهایی تشکیل شده است و بر روی یک ستون بی ترتیب نیز قرار رنجیده است. همچنان خرابه هایی از کلیسای قبلی که این کلیسا بر روی آن آفریننده شده است نیز باقی باقی مانده است. بعدها سالن این کلیسا حدود ۴.۵ × ۳.۵ متر است که بر اساس معماری قرون وسطایی از سنگ آفریننده شده  است. در زیر و جنوب کلیسا یک دخمه چهارضلعی شکل وجود دارد با جنبه ها ۲.۰ × ۱.۰ متر که به نشانی یک طاق دفن از آن مصرف می شده است .

کلیسای صخره ای درگرجستان زیاد ذهول بود تاسال ۱۹۴۴ که عده از محققان و کهن شناسان به و اختلاف دو نفر به نام های  Alexander Japaridze و the writer Levan Gotua به سمت این ناحیه رفتند تا مستندی از آن بدست بیاورند، در واقع آن ها ازلی نفراتی بودند که پا به این کلیسا گذاشتند. دربدر چپاول های قدیم این کلیسا هردری به قرن ۹ و ۱۰ میلادی می شود، اما در دهه ی ۹۰ برای چندمین بار مداوم مرمت و بازسازی شد تا شکل کنونی اش حفظ شود. بعد از اینکه اولین ها به این صخره و کلیسایش آمدند تحقیقاتش شروع شد. این مطالعه ها منجر به کشف آثار مرغوبیت از دل شاهنامه شد و همین اوضاع باعث والامقام تر شدن این صخره از لحاظ روحانی شد.

در مورد این کلیسا خیالی عجیبی وجود دارد و آن نابه جا به راهبی است که حدود ۲۰ سال از سن ۵۹ ساله اش را در این کلیسا گذرانده است. اسم این راهب ۵۹ ساله ماکسیم است و هفته ای دو بار برای دیدن مریدانش به ته می آید و مکرر به بالا می رود و درون کلیسا به نیایش و تعیش اش می پردازد.

برای خورد و خوراک هم از آن جایی که گفتیم این کلیسا اضافه بین اهالی این منطقه جانان است هواداران وی برایش با استفاده از بالابرهایی غذا و آب و ادات خوش زیستن را بالای می فرستند. سالهای اول خوش گذرانی ماکسیم در بالای این کلیسای صخره ای در گرجستان با کمترین امکانات ممکن می کهن است اما کم کم ابزار های ناچاری اش را با با کمک دوستانش و دیگر راهب ها بالا می برد و الان امکانات این کلیسا خیلی بهتر از قبل شده و تنها یک اینترنت پر سرعت کم دارد.
داستان جالب شادخواری گذران ماکسیم

راهب کلیسای صخره ای درباره تعیش نامه اش این چنین می گوید که در نوجوانی و کهولت آدم خلافکاری بودم و اقدام به فروش مواد مخدر و همینطور مصرف از آن می کردم؛ چند سالی در توقیفگاه افتادم و غرض گرفتم وقتی که خارج آمدم راه خوش زیستن ام را استحاله دهم و خوش زیستن متفاوتی داشته باشم.

وی گفت در حال خوش زیستن خلافش اول نسب به این کلیسا حس و حال خوبی داشته و کنجکاو بوده که بداند اهالی داخل آن چگونه خوش گذرانی می کنند، واپسین و ابتدا به این تصوراتش جامعه عمل پوشاند و عمل به بالای این کلیسا رفت تا امتداد معیشت خوش گذرانی کردن اش را داخل آن بگذراند. وی حاصل ازلی مجاهده رو طی میکنه و سفرش به پلکان بهشت شروع می شود. دو سال اول خوش زیستن در تباهی های اونجا با امکانات اندک به سختی می گذراند تا اینکه با کمک کلیساهای محیط ساختن اساس بازسازی میشه و امکانات ازلی تعیش را آراسته می کنند.

قوانین خاص کلیسا

برای تماشای کلیسای صخره ای گرجستان ضوابط خاصی وجود دارد اوال این که خانم ها نمی توانند به آن جا بروند.یک فرد عکاس برای این که بتواند از این کلیسا ملاقات کند و عکس تهیه کند به مدت ۴ روز و ۷ ساعت دعا تلاوت توانسته از ماکسیم راهب عجیب غریب این کلیسا رخصت بگیرد که وارد خوش گذرانی شخصیش بشود و با وی به صحبت بنشیند.رخصت ی معاینه بررسی از این کلیسا فقط برای برونی ها و به معیار نامحدود و متناهی امکان پذیر است.

دسترسی به کلیسا

با توجه به این که کشور گرجستان سطح اندازه گیری کمی دارد شما می توانید در طول سفرتان به این کشور از این کلیسا حتما دیدن کنید. شاه نشین گرجستان تفلیس است و شما می توانید با یک ماشین نقلیه اشتراکی به استان ایمرتی بروید و از شهر چیاترا به تعداد ۵ کیلومتر تا روستای کاتسخی فاصله است. این شهر در بین مردم گرجستان بیش محبوب و گمنام است و علت آن هم وجود همین کلیسای تاریخیست که متجاوز در بین مردم این کشور و جهان معروف است.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-09-23 05:06:25

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =

بستن