جاهای دیدنی گرجستان

معرفی موزه هنر تفلیس گرجستان

در نزدیکی میدان آزادی شهر تفلیس، در یک ساختمان سنگی بزرگ، موزه ی هنرهای زیبای گرجستان که در حال حاضر بخشی از موزه ی ملی گرجستان است، قرار دارد. در قرن گذشته این موزه شاهکارهای هنر گرجستان را در خود جمع کرده و به یک گنجینه ی ارزشمند تبدیل گشته است. هنرهای جمع آوری شده در این موزه ثابت می کنند که حتی در طول سخت ترین دوره ها ملت ها می توانستند به هنر و خلق آثار هنری روی بیاورند.

گالری ملی در سال ۱۹۲۰ افتتاح شد و در سال ۱۹۳۲ به عنوان موزه هنرهای زیبا فعالیت خود را ادامه داد. در سال ۱۹۳۳ میلادی این مجموعه به کلیسای جامع Metekhi منتقل شد و عنوان موزه ی هنرهای زیبای Metekhi را به خود اختصاص داد.در سال ۱۹۴۵ در خلال جنگ روسیه موزه ی هنرهای زیبای گرجستان در شهر تفلیس اقلام بسیاری را که از  گنجینه ی ملی دریافت کرده بود، به فرانسه فرستاد تا آن جا در امان بماند.

پس از آن تعداد اقلام موجود در موزه ی هنرهای زیبای تفلیس همچنان رشد می کند و افزایش می یابد. تا سال ۱۹۵۰ میلادی که این اقلام به حدی می رسند که موزه نیاز به یک ساختمان جدید پیدا می کند. تا این که تصمیم گرفته شد معبد تاریخی Seminary که در سال ۱۸۳۸ ساخته شده بود، خانه ی جدید موزه هنرهای زیبا تفلیس باشد. در نهایت در سال ۲۰۰۴ موزه هنرهای زیبای گرجستان به ساختمان موزه ملی منتقل گردید.

وقتی با تور تفلیس آبان ۹۷ به این شهر زیبا سفر می کنید، در موزه هنرهای زیبای این شهر مجموعه ای بزرگ از سکه های قرون وسطی (سده های ۸ام تا ۱۳ام) مشاهده خواهید کرد. با ارزش ترین اثر تاریخی موجود در این موزه صلیب طلایی ملکه تامارا می باشد که به همراه کتیبه ای مرواریدکاری شده، در اینجا قرار داده شده است. همین طور فنجان Bagrat نیز که از طلا ساخته شده و قرن ۱۷ام میلادی از ترکیه به گرجستان انتقال پیدا کرده بود، در این موزه نگهداری می شود. این عتیقه در کلیسای Anchiskhati نگهداری می شد، اما در سال ۱۹۲۰ به موزه هنرهای زیبا منتقل گردید.

همچنین یک مجموعه بزرگ از نقاشی های اروپایی، آثار چین و ژاپن، آثار هنری مصری، هند، ترکیه و ایران و همین طور فرش های ایرانی را در این موزه خواهید یافت. آثاری برجسته از هنرمندان روسی چون Repin، Surikov، Serov، Ayvazovsky، Vasnetsov و غیره نیز در موزه هنرهای زیبای شهر تفلیس در گرجستان جای گرفته اند. بزرگترین مجموعه نقاشی های هنرمند گرجی Niko Pirosmani را نیز در همین موزه مشاهده می کنید.

اگر به آثار تاریخی و هنرهای تجسمی علاقه مند باشید، می توانید حین سفر به گرجستان و بازدید از شهر زیبا و باشکوه تفلیس، به موزه هنرهای زیبا سر بزنید. در این موزه ساعاتی را در میان هنرهای گرجستان و نیز آثاری از کشورهایی که نام بردیم، گذرانده و می توانید تاریخ سرزمین ها را از خلال آثار تاریخی مشاهده کنید.

موزه هنرهای زیبا تفلیس

تاریخ انتشار اصلی : 2018-12-18 09:05:41

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =

بستن