جاهای دیدنی گرجستان

معرفی موزه استالین گوری تفلیس گرجستان

یکی از مکان‌های تاریخی کشور گرجستان است که سابقه طولانی ندارد در شهر گوری واقع شده است که زادگاه جوزف استالین به شمار می‌رود و در  ایالت شیدا کارتلی در فاصله ۶۸ کیلومتری شمال غربی تفلیس قرار دارد. موزه جوزف استالین در سال ۱۹۵۷ به خاطر قدرت استالین و تأثیر آن بر شوروی سابق به نام وی اختصاص داده شد و از آن زمان تاکنون به‌عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این موزه با فروپاشی شوروی و استقلال گرجستان در سال ۱۹۸۹ بسته شد، اما در سال‌های بعد بازگشایی شد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود.

موزه جوزف استالین اهمیت بسیاری در تاریخ شوروی سابق و کشور گرجستان دارد و مهم‌تر اینکه قضاوتی در مورد تاریخ شوروی و استقلال گرجستان انجام نمی‌دهد و بازدیدکنندگان روند تاریخی کشور خود را نظاره می‌کنند. جالب‌توجه است که محل تولید جوزف استالین یک کلبه کوچک چوبی است که استالین در سال ۱۸۷۸ در آن متولد شده است و بعد از ۴ سال به این موزه منتقل شده است. این کلبه کوچک نیز در شهر گوری قرار داشته است و امروزه تخریب شده است.

موزه جوزف استالین یکی از نقاط گردشگری عجیب گرجستان به شمار می‌رود. باوجوداینکه مردم گرجستان دیدگاه خوبی نسبت به شخص استالین نداشته‌اند، اما کلیه وسایل وی را حفظ کرده‌اند و به‌خوبی از آنها محافظت کرده‌اند. نگهداری از این موزه به حدی بوده است که حتی لباس و چکمه‌های استالین نیز نگهداری شده‌اند. در یک سمت موزه جوزف استالین، کالسکه راه آهن شخصی وی وجود دارد که به‌صورت یک واگن سبز رنگ با وزن ۸۳ تن می‌باشد. این واگن از سال ۱۹۴۱ توسط استالین استفاده می‌شده است و به کمک آن به کنفرانسی در تهران نیز آمده است.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-05-04 01:16:32

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 5 = 2

بستن