جاهای دیدنی گرجستان

معرفی قلعه گونیو باتومی گرجستان

قلعه گونیو با مساحت ۴٫۵ هکتاری در فاصله ۱۵ کیلومتری باتومی و در روستای گونیو در آجارا (Adjara) قرار دارد. قدمت این قلعه به چندین هزار سال قبل بازمی گردد، برخی از باستان شناسان آن را متعلق به سده پانزده تا هفدهم قبل از میلاد می دانند. در مورد این قلعه افسانه ای نقل می شود، افسانه ای باستانی که بر اساس آن این قلعه محل دفن آسپاروس پسر پادشاه و کسی که به دست جیسون کشته شد، می باشد.این قلعه در طول تاریخش به دلیل موقعیت استراتژیک بی نظیرش میزبان اقوام مختلفی بوده و دارای سه دوره متفاوت است، اول دوره رومیان، سپس دوره بیزانس و نهایتاً اشغال شدنش توسط عثمانی ها و میزبانی از ترک ها در سال ۱۵۴۷ طراحی قلعه و معماری این بنای تاریخی از همان دوران کهن تا به امروز تقریباً بدون تغییر باقی مانده و دارای طول ۹۰۰ متری و ارتفاع ۵ متری می باشد.
در طراحی اولیه این قلعه بیست و دو ستون مرتفع ۷ متری در نظر گرفته شده اما امروزه تعدادی از آنها تخریب و نابود شده اند و فقط ۱۸ تا از آنها باقی مانده اند. این قلعه از نظر استراتژیکی بسیار حائز اهمیت بوده و از ورودی های چوروخی و مرزهای داخلی غربی به سمت سواحل دریای سیاه محافظت می کند.
این قلعه در قسمت شرقی قلمرو امپراطوری روم بنا شد و نه تنها از نظر استراتژیکی نقطه ای بسیار مهم تلقی می شد بلکه یک مرکز اقتصادی و فرهنگی در روم شرقی به حساب می آمد. پیدا کردن یک گنجینه دفن شده مربوط به قرن پنجم میلادی در نزدیکی دیوار جنوبی در سال ۱۹۷۴ قلعه گونیو از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار پر اهمیت است تا جاییکه دولت گرجستان در سال ۱۹۹۴ آن را به عنوان موزه ای معرفی کرد.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-12-20 08:43:01

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

59 + = 61

بستن