جاهای دیدنی گرجستان

معرفی قلعه رباتی برجومی گرجستان

یکی از جاذبه های معروف کشور گرجستان، قلعه رباتی است. این قلعه به تازگی مورد بازسازی قرار گرفته و ظاهری امروزه دارد اما همچنان با اسم قلعه ای تاریخی و باستانی در شهر شناخته می شود. این قلعه در شهر برجومی قرار داشته و به سبک قرون وسطایی در قرن نهم میلادی ساخته شده است. در سال ۲۰۱۱ و به مدت پانزده ماه همراه با کمک کشورهای خارجی انجام شده اند. برای افتتاحیه آن در شهر آخالتسیخه نیز خواننده معروف فرانسوی به اسم چارلز آزناوور که پدر وی اهل این شهر بوده، کنسرت بزرگ و باشکوهی با حضور رئیس جمهور و مردم اجرا کرد. این بنا در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده و برای هزینه بازسازی آن حدود ۳۵ میلیون دلار خرج شده است.

تاریخچه شهر آخالتسیخه قلعه رباتی گرجستان

بعد از تصرف این قلعه به دست تیمور خان لنگ، در سال ۱۵۹۰، طی یک پیمان که به عهدنامه فرهاد پاشا معروف است، این منطقه به تصرف ترک های عثمانی درآمد. ترک های عثمانی حدود صد سال در منطقه سامتسخه جواختی را زیر نظر خود داشتند، تا هنگامی که در سال ۱۷۸۳، بعد از هم پیمان شدن گرجی ها با روس ها براساس عهدنامه گرجیوسک، روس ها سال ۱۸۱۰ روس ها برای بدست آوردن این منطقه تلاش بسیار کردند اما در برابر ترک ها شکست خوردند و بعد از هجده سال در سال ۱۸۲۸ تمام این منطقه، شهر آخالتسیخه و قلعه رباتی گرجستان به دست تزارهای روسی افتاد.

مسجد در قلعه رباتی در شهر آخالتسیخه

در زمان قدیم به قلعه رباتی، لومیسا می گفتند. لومیسا به زبان گرجی به معنی شیر می باشد. دلیل آن هم این بده که یکی از صخره های نزدیک به این شهر، شباهتی به سر یک شیر داشته و همین خاطر به آن قلعه لومیسا می گفتند. این قلعه از قرن سیزدهم تا چهاردهم میلادی زیر سلطه پادشاهان گرجی بود ولی در تیمور خان لنگ در سال ۱۳۹۳ آن را تصرف کرد.

هزینه ورودی برای توریست ها و گردشگران و مردم عادی پنج لاری، برای دانش آموزان یک لاری و برای دانشجویان ۱٫۵ لاری می باشد. همچنین این قلعه از افراد کم درآمد و پناهجو هزینه دریافت نمی کند. قلعه رباتی در فاصله پنجاه کیلومتری از شهر محبوب برجومی قرار داشته و با ماشین پنجاه دقیقه تا آنجا راه است.

تاریخ انتشار اصلی : 2019-01-06 02:41:29

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

79 − = 77

بستن