جاهای دیدنی گرجستان

معرفی شهر غاری واردزیا گرجستان

شهر غاری واردزیا از جمله شهرهای باستانی و زیبا در کشور گرجستان است که هرساله گردشگران زیادی با تور گرجستان از آن بازدید می‌کنند. این شهر تاریخ غنی را در دل خود گنجانده است، در اواخر سال ۱۱۰۰ میلادی پادشاه وقت گرجستان برای مقابله در برابر حملات مغول‌ها دستور ساخت این شهر زیبا را صادر کرد. شهر غاری واردزیا گرجستان امروزه به یکی از قطب‌های گردشگری در جهان تبدیل شده است.

سالن‌ها و اتاق‌های زیرزمینی کنده شده در دل کوه صومعه‌ای را تشکیل داده‌اند که واردزیا نام دارد و مردم بومی گرجستان به آن تامار که زمانی ملکه‌ی گرجستان بوده است، می‌نامند. تامار از سلسله‌ی باگوراتیونی‌ها از سال ۱۱۸۴ تا ۱۲۱۳ میلادی در گرجستان حکومت کرد و مقام وی به عنوان بالاترین مقام زن در حکومت گرجستان در منابع تاریخی قرون وسطی تایید شده است. این سازه‌ی سنگی در دل کوه کنده شده و در بین گردشگران در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد.

شهر غاری واردزیا از قیدیمی ترین شهرهای غاری در کشور گرجستان است.  در اواخر دهه ۱۱۰۰ میلادی، پادشاهی قرون وسطی گرجستان برای مقاومت در برابر حملات انبوه مغول ها تصمیم به دستورساخت شهری نفوذناپذیر در کوه های این منطقه را داد.شهر غاری واردزیا به دستور ملکه تامار پادشاه گرجستان در قرن دوازدهم میلادی ساخته شد. ملکه تامار در سال ۱۱۸۵ ساختن این پناهگاه زیرزمینی را صادر کرد و حفاری آن آغاز شد و واردزیا در دل کوه اروشلی (Erusheli mountain) که در جنوب کشورگرجستان است و در نزدیکی شهر آسپیندزا (Aspindza) واقع شده، ساخته شد. هنگامی که شهرغاری واردزیا تکمیل شد، دارای ۱۳ طبقه با ۶۰۰۰ غار مسکونی، اتاق پادشاهی و کلیسای بزرگ با برج ناقوس بود.

تاریخ انتشار اصلی : 2019-01-05 02:51:04

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 1

بستن