جاهای دیدنی گرجستان

معرفی آثار قاجاری در موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان از ۱۰ موزه مختلف تشکیل شده که در قالب یک منسوج پاره در آمده اند. چهار رفاه و خرابی جدا و دو مرکز پژوهشی در سال ۲۰۰۴ به هم پیوستند و موزه ملی گرجستان Georgian National Museum (GNM)، بزرگترین مجوعه موزه کشور شکل گرفت. این موزه کلکسیونی خیره کننده و بین المللی از هنر را عرضه می کند و پویایی بالایی دارد. نمایشگاه های موقت در آن برپا می شود و کلکسیون در معرض سرکشی گاهی تطور می کند. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی گرجستان در مورد آثار قاجاری در موزه ملی گرجستان بیشتر صحبت می کنیم.

آن ها در تلاش هستند که دیدار کنندگان را از دیدن خیره شدن های علمی، فرهنگی، هنری و آموزی تذکره به حیرت وا دارند. براهین و مستنداتی از ابتدایی نفر ابوالبشر و جانور هایی که در اوراسیا خوش زیستن می کردند، در کنار هنرهای مسیحیان قرون وسطی، زرهای متلالی به معشوق جواهر نقره از مملکت ها و کشور های باستانی، صورتگری های فوق العاده هنرمندان جدید گرجی در کنار شاهکارهای استادان آسیایی، اروپای شرقی و روسی از جمله دیدنی های موزه هستند.

آثار قاجاری

در سال ۱۹۹۸ نمایشگاهی از آثار قاجاری برگزار شد که در آن زمان به خاطر فضا هوا محیط شرایط سیاسی که در کشور گرجستان وجود داشت، آثار جسم در این کشور به نشان دادن در نیامد و تابلوها در تفلیش ماند. براهین اصلی این عدم جابه جایی ممکن نبودن خارج کردن چهره پردازی در میان فراغت و دغدغه های گذرگاه بود و دیگیری عدم مرمت و بازسازی نقاشی ها به خاطر مرکز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه بالا بود که نمودن همگانی کمونیستی آن را غیر ممکن می کرد.

انتقال آثار فارسی

برای حیله آثار دلیل ها متفاوتی وجود دارد.گرجستان در سال های دیرین چندین بار جزوی از هفهف پوزپلنگ بوده است و بناهای عجم معتاد خواهر شبیه آتشکده در تفلیس که به دوره ساسانیان بر می گردد و کاخ فیروزه در شهر بورجومی از جمله آثار به جا مانده از چنین دورانی هستند. موزه ملی گرجستان نیز مجوعه نفیسی از این آثار را در خود دارد که اغلب آن ها چهره پردازی های قاجاری است.

انتقال این آثار از زمان فتحعلی شاه قاجار آغاز شد. سال ۱۸۲۷ میلادی جنگی میان هفهف پوزپلنگ و روسیه در گرفت و حکومت تبریز به دست روس ها افتاد. بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس دوران قاجار از محیط شمالی ایران منظور می شد که طی عهد نامه خفت بار ملک و راغ ، منطقه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از پارس جدا و پیوستن خاک روسیه شد . در آن حال نظامیان روس چهره نگاری های فراوانی را به غنیم مغتنم رایگان گرفتند و آن ها را به روسیه و گرجستان منتقل کردند.

از مهمترین حجت ها وجود این همه آثار عجم نامربوط و موثق به دوره قاجاریه ، این است که بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس در این حال از اکناف شمالی پارس لحاظ می شد که طی قرارداد خفت آمیز روضه ، ناحیه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از واق واق جدا و ضمیمه خاک روسیه شد . حتماً نظر دیگری وجود دارد که بیان می کند آثار به یغما غمناک شده تبریز همگی به سنت پترزبورگ منتقل شده و با توجه به وابستگی ها نزدیکی که در طول وقایع خدای نامه میان دو کشور بوده، آثاری که در تفلیس است متعلق به نجبا عجم ساکن گرجستان و یا زمین گرجستانی بوده است.

آثار ایران موزه

سالن عظمت در طبقه دوم موزه به نقاشی های قاجاری فارسی و انیران خاص داده شده است که در میان آن ها ۵۰ صورتگری رنگ روغن، هزار نقاشی سنتی مشرق زمین و چهارصد اثر زیرلاکی وجود دارد. متاسفانه هنوز جزییات این آثار به صورت رسمی اظهار نشده است. یکی از معز ترین چهره سازی ها نقش محمد شاه است که در سال های ابتدایی امارت وی تصویر شده است. شاه در درگاه روی صندلی خوابیده و لباس خصوصی فرماندهی خود را مبهم است و تاج شاهی را بر سر نهاده است. در حال حاضر این نگارگری طراحی ها به انبار منقل شده تا نمایشگاهی دیگر در محل برگزاری آن برپا شود. درباره ارائه مجدد آن ها آگهی ای داده نشده است.

در موزه افزون بر نگارگری طراحی های قاجاری آثار ایرانی دیگری از جمله: قرآن های قدیمی، تابلوهای صورت سازی روی شیشه، ظروف فلزی با سبک های مختلف، آثار چوبی، فرش ها و قطعه لخت های دست بافت، قطعه کاشی های نقش بسته نقش پذیر به طرح های اسلامی، شمشیر، سپر کلاه خود و ظروف شیشه ای و سنگی ساخت پارس وجود دارد.

عکاسی در موزه

عکاسی برای استعمال شخصی بدون فلش و کاربرد از دسته سلفی در بنیان ها و گالری های دائمی مجاز است.عکاسی و فیلمبرادی در نمایشگاه های موقت اکیدا نامشروع است.عکاسی برای مقصدها تجاری تحت تایید قبلی و اذن کتبی صادر شده توسط سازمان موزه ملی گرجستان GNM و سازمان پیوندها امکان پذیر خواهد بود.عکاسی و فیلم برداری که پرتره کارکنان موزه در آن ثبت شده باشد نیاز به رخصت و ثبوت ثابت قبلی از دائره موزه ملی گرجستان دارد.

ساعت کار موزه و قیمت بلیت

قیمت ورودی برای بزرگسالان بسته به موزه هایی که قصد دیدار مجدد از آن را دارند بین ۳ تا ۷ لاری دگرگونی می کند. هم معاینه بررسی از موزه برای کودکان زیر ۶ سال مفتی و غیررایگان است. بازهم برای افرادی که وجد مند به توضیحات بیشتردرباره آثار موزه هستند تورهای تبیینی به زبان انگلیسی برگزار می شود که تور اختصار ۴۵ لاری و تور راهنمای کامل ۵۰ لاری بورس خواهد داشت.

تاریخ انتشار اصلی : 2018-09-23 04:54:47

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

70 + = 75

بستن